EĞİTİM

Avrupa’nın En Yavaş İnternetini Kullanıyoruz!

Aralık 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde başlayan COVID-19 salgını sonucu Dünya’da başta eğitim olmak üzere birçok farklı alanda işleyişler internet ortamına taşınmak zorunda kaldı. Türkiye’de Haziran 2020 yılından itibaren çeşitli sektörler önlemler kapsamında tekrar eski işleyişlerine dönmesine rağmen, üniversiteler ve okulların uzaktan eğitime devam etmek zorundalar.*

Peki Türkiye’deki internet erişimi ve kullanımı ne durumda? EBA öğrencileri yeterli internet donanımına sahip mi?

TÜİK her yıl ağustos ayında, Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması kapsamında internet kullanım verilerini paylaşıyor. COVID-19 sürecinin de etkilerinin görülebileceği ilk veriler ise 2020 Ağustos ayında açıklandı.

TÜİK HBT verileri ışığında bölge bazında internet erişimi incelendiğinde 2020 yılında internete en çok erişebilen bölge %96.4 ile İstanbul oldu.
Tüm bölgelerde internete erişim oranı %80’nin üzerindeyken, sadece 3 bölge Türkiye ortalamasının üzerinde erişim oranına sahip durumda.

Bölgelerin internete erişim oranı yüksek ve birbirine yakınken, internet kullanım oranlarının bölgeden bölgeye ciddi bir şekilde değişkenlik gösterdiği fark ediliyor. TÜİK’in verilerine göre internet kullanımı, %88.7 ile en çok İstanbul’da yaygınken internet kullanım oranı en düşük bölge geçen seneye göre artış göstermesine rağmen, %63.8 ile Güneydoğu Anadolu bölgesi. Ayrıca 8 bölgenin internet kullanım ortalaması ülke ortalamasının altında kaldığı görülüyor.

Speed Test Index verilerine göre İsviçre ve Romanya Avrupa’nın en hızlı internetine sahipken, Türkiye ise Avrupa’nın en yavaş internet hızına sahip olduğu görülmüştür.

TÜİK HBT verilerine göre ülkemizde her gün internet kullananların oranı 2011’den bugüne tam %44’lük bir artış göstererek %91.2 seviyesine geldiği, haftada en az bir kez kullananların oranının ise %73 azalma göstererek 2020 yılında %7.2 seviyelerine gerilediği saptanmıştır.

Türkiye HBT genel kullanımına bakıldığında son 10 yılda evinde internet erişimi olan hane oranının %60.7 arttığı görülmekte. Bireylerin internet kullanımı da benzer bir ivmeyle %40.9 artmıştır. İnternetten ürün siparişi ya da satın alma oranının ise son dört yılda %15.6 arttığı görülüyor.

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Türkiye’nin 31 ilinden 368 veli ile görüşerek hazırlamış olduğu uzaktan eğitim raporunda EBA’dan ders alan öğrencilerin %38’nin internetinin olmadığı ya da kotasının yetersiz olduğu ortaya konmuştur.

Türkiye’de Eylül 2020’de sadece 1. ve 12. sınıflar yüz yüze eğitime başladılar.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir