ÇEVİRİ

Maske İşe Yarar. Gerçekten! Nasıl Yaradıklarını Anlatalım…

Harvard Health Building programı yöneticisi Joseph G. Allen, Maskeler hakkındaki toplum sağlığı tartışması sona erdi, dedi. Maske taktığınızda, “Kendinizi ve etrafınızdakileri korur ve kendinizi yüzünüze dokunmaktan alıkoymuş olursunuz” dedi. Aynı zamanda maske takmanın doğru bir şey olduğu sinyalini de vermiş olursunuz.

Koronavirüs vakaları artarken, maske takmak her zamankinden daha önemli. Bu yazıda bir parça kumaşın pandemiyle savaşta ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Filtrasyonun nasıl işlediğini bir de mikroskobik seviyede inceleyelim.

Fazladan bir özellikleri ise: her boyutta partikülü çeken ve yakalayan bir elektrostatik yük.

Çoğu maskenin başarısız olduğu durumda, N95 etkili olur. Materyali orta boyuttaki partiküllerin en az %95’ini filtrelerken bu oran büyük ve küçük partiküllerde daha da yüksektir.

Yüze gevşek oturan veya yüzdeki kıllara(sakal, bıyık) temas eden maskeler aerosollerin sızmasına sebep olur.

Yüze iyi oturan bir N95 maske altın standarttır fakat buna sahip değilseniz endişelenmenize gerek yok. Herkes maske taktığında toplam filtrasyon verimliliği artar.

Virginia Teknolojileri aerosol uzmanı Linsey Marr,”Kumaş maskelerin, N95 maskeler kadar olmasa da, taşınmayı azaltmada etkili olduğu çok açık.” demiştir. “%95 korumaya ulaşamıyorsanız bile, herhangi bir şey hiçbir şeyden iyidir.”

Kaynakça: By Or Fleisher, Gabriel GianordoliYuliya Parshina-KottasKarthik Patanjali, Miles Peyton and Bedel SagetOct. 30, 2020

Çeviri: Deniz Bezer, Veripie

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir