EKONOMİ

Türkiye Kripto Para Kullanımında Avrupa Birincisi!

Dünya Ekonomik Forumu’nun Statista ile yaptığı Küresel Tüketici Anketi’ne göre 74 ülke arasından Nijerya en fazla kripto paranın kullanıldığı ülke oldu. Bitcoin’e göre bunun sebebi ülkede yurtdışına para transferinin maliyetli olması gösterilirken, Nijerya’yı Vietnam ve Filipinler takip etti. Türkiye ise 74 Ülke arasından 4. olurken Avrupa’da da en yüksek kripto paranın kullanıldığı ülke oldu. 74 ülke arasından en düşük kullanım ise Japonya ve Danimarka’ya ait.

Bitcoin.com’a göre, sınır ötesi para göndermenin yüksek maliyeti, birçok kişinin denizaşırı çalışanlara ve ailelerine hizmet veren yerel kripto para borsalarına yönelmesine neden oldu. Nijeryalılar ayrıca birbirlerine para göndermek veya mağazalarda ödeme yapmak için telefonlarını sıklıkla kullanıyorlar. Son zamanlarda, ülkedeki işletmeler telefon ödeme seçeneklerine kripto eklentileri ekleyerek Nijeryalıların günlük yaşamlarında kripto para birimini kullanabilecekleri başka bir yol ekliyor.

Ankette en yüksek ikinci ve üçüncü kripto para kullanımı oranları sırasıyla Vietnam ve Filipinler’de kaydedildi. Yine, havale ödemeleri kripto para biriminin yaygın kullanımında rol oynamaktadır. Bitcoin.com’a göre, Filipinler Merkez Bankası, ülkede “havale ve transfer şirketleri” olarak çalışmak için birkaç kripto borsasını onayladı. Hükümet, devlet tahvillerini dağıtmak için Unionbank ile blockchain uygulama bonoları kurarak zaten kripto para birimine karışıyor. Unionbank ayrıca Makati’de (Metro Manila), kripto para birimlerinin ülkedeki ana akıma nasıl yavaşça girdiğini gösteren bir Bitcoin ATM’si kurdu.

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2021/02/how-common-is-cryptocurrency/

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir