POLİTİKA,  TOPLUM

Toplumun %52’si İstanbul Sözleşmesinin Ne Olduğunu Bilmiyor!

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

İstanbul Sözleşmesi, özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesidir. Bu sözleşme, kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali olarak tanımlar. İstanbul Sözleşmesi bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanmıştır.

İstanbul Sözleşmesi Kimi Korur?

İstanbul Sözleşmesi, şiddete uğrayan kadınlar ve kız çocuklarını korur. Bunların yanı sıra ev içi şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan yaşlıları, engellileri, göçmen ve mültecileri, LGBTİ+ bireyleri gibi toplumun her kesiminden insanı korur.

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’ni imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış ve 14 Mart 2012 tarihinde onaylamıştır.

20 Mart 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Sözleşme’nin Türkiye bakımından feshedilmesine karar verilmiştir.

Türkiye Raporu’nun toplumun İstanbul Sözleşmesi hakkındaki görüşlerini araştıran çalışmasına göre;
Katılımcılara sorulan “Hükümet 2011 yılında Türkiye’nin de imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasını planlıyor. Sizce Türkiye İstanbul Sözleşmesinden çıkmalı mıdır?” sorusuna toplumun %40’ı “Çıkmamalıdır.” yanıtı, %9’u “Çıkmalıdır” yanıtı ve %52’si ise “İstanbul Sözleşmesi’nin ne olduğunu bilmiyorum.” yanıtını vermiştir.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir