DOĞA/ÇEVRE

Türkiye’nin Havası En Kirli İli: ÇORUM

IQAir’ın 2020 verilerine göre dünyanın en kirli ilk iki ülkesi olan Bangladeş ve Pakistan “Sağlıksız” kategorisinde bulunurken İsveç, Virjin Adaları, Yeni Kaledonia ve Porto Riko listenin sonunda ve “Who Hedefi” kategorisinde yer almaktadır. “Orta” kateorisindeki Türkiye ise listede 46. Sırada yer almaktadır.

Yine aynı verilere göre Çorum “Hassas Gruplar için Sağlıksız” kategorisinde bulunup listenin ilk sırasına yerleşirken takip eden 8 il Türkiye ortalamasının üstünde ve “Orta” kategorisinde bulunmaktadır.

IQAir PM2.5’e göre hava kirliliklerinden yola çıkarak şehirlerin ve ülkelerin kirliliklerini belirlemiş, kirlilike durumuna göre 7 kategoriye ayırmıştır: Riskli, Çok Sağlıksız, Sağlıksız, Hassas Gruplar için Sağlıksız, Orta, İyi, WHO Hedefi.

Partiküler madde (PM), mikroskobik ölçekteki katı ve sıvı parçacıklarından oluşan, atmosferde askıda bulunan karmaşık yapıda bir kirletici karışımıdır. Partiküler maddenin bileşimi geniş bir ölçekte çeşitlilik göstermektedir. (Ömer Ateş, 2016)

İnsan sağlığı ve çevre üzerinde ciddi etkilere sahip olan partiküler madde, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dünya çapında en önemli 13’ncü sağlık kaynaklı ölüm sebebi olarak tespit edilmiştir.

Partiküler madde, ince mod (PM1), ara mod (PM2.5) ve kalın mod (PM10) olmak üzere üç sınıfa ayrılmaktadır. (Marple, Lundgren, & Olson, 2014)

Parçacıkların boyutu küçüldükçe solunum sisteminde daha derinlere ilerlediği ve zararlı etkilerinin arttığı epidemiyolojik çalışmalarla tespit edilmiştir. (Ömer Ateş, 2016)

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir