female lawyers in an office looking at a computer
ÇEVİRİ,  POLİTİKA

Türkiye’de Bakanlık Pozisyonundaki Kadınların Oranı Sadece %11!

Oy kullanma hakkından mal varlığına sahip olmaya kadar kadınlar yasal ve ekonomik haklarında uzun bir yol kat etti. Cinsiyet eşitliğinin en büyük itici güçlerinden biri ise, kadınların siyasete katılmasıdır, ancak bu alandaki ilerleme ne yazık ki dünya çapında eşit olarak dağıtılmamıştır.

Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations CFR)’nin BM Kadınları ve Parlamentolar Arası Birlik (IPU)’ten aldığı veriler ile dünya çapında kadınların kabinelerde bakanlık görevleri oranını araştırdığı çalışmaya göre, kadınların siyasi gücünün en yüksek olduğu ilk beş ülke;

 1. İspanya: % 66.7
 2. Finlandiya: % 61.1
 3. Nikaragua: % 58.8
 4. Kolombiya: % 57.9
 5. Avusturya: % 57.1

Türkiye ise % 11.76 ile 195 ülke arasından 138. sırada yer almaktadır.

Kadınlar dünya nüfusunun yarısını oluştursa da, üst düzey hükümetlerde temsil edilmemektedir. Dünya çapında yalnızca 14 ülke ulusal kabinede bakanlık pozisyonlarında %50’den fazla kadın oranına sahiptir. Öte yandan 9 ülke ise ulusal kabinede % 0 kadın bakan oranına sahiptir.

Günümüzde, devlet veya hükümet başkanı kadın olan yalnızca 24 ülke bulunmaktadır (195 ülkenin yaklaşık %12’si).

Kadınlar dünya çapında siyasi potansiyellerine ulaşma konusunda adımlar atarken, genel olarak daha küçük ekonomilerle kıyaslandığında, daha büyük ülkelerde göreve çıkmakta zorlandıklarını belirtmek ise ilginçtir.

Örneğin, Estonya iki kadın devlet / hükümet başkanına sahip ilk ülkedir ve hem cumhurbaşkanı hem de başbakanı kadındır. Diğer yandan, diğer birçok ülkenin şimdiye kadar hiç kadın devlet başkanı bile olmamıştır.

Bununla birlikte, ulusal yasama organlarında yer alan kadınların payları dünya çapında artmaktadır, bu da üst düzeylerdeki ilerlemenin çok yakında gerçekleşebileceği anlamına gelmektedir.

Makalenin Orijinali: Visual Capitalist

Çeviri / Görselleştirme: Miray Çınar

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir