sorry we re closed signboard
GENEL,  POLİTİKA,  TOPLUM

Toplumun Yarısından Fazlası Tam Kapanma Sürecini Başarılı Bulmuyor!

Türkiye’de Nisan ayında yaşanan COVID-19 vakalarında artıştan dolayı, Nisan ayının son haftasında 29 Nisan 2021 saat 19.00’dan başlamak üzere 17 Mayıs 2021 saat 05.00’e kadar sürecek bir tam kapanma süreci ilan edildi. Kapanma sürecine 60.000’li günlük vaka sayılarında başlayan Türkiye’de hedef vaka sayısının 5000 dolaylarına düşmesiydi. 24 Mayıs itibari ile açıklanan vaka sayısı 7523 oldu.

17 Mayıs’ta ise Türkiye’de 1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşme süreci başladı. Türkiye Raporu son araştırmasında topluma yaklaşık 3 hafta süren tam kapanma sürecini ve 17 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde geçerli olan kademeli normalleşme sürecindeki önlemleri sordu.

Çalışmada yer alan katılımcıların %19’u yaklaşık üç hafta süren tam kapanma sürecini tam kapanma sürecini çok başarısız, %36’sı ise başarısız bulduklarını ifade etmiştir. Bir diğer deyişle katılımcıların %55’i tam kapanma sürecini başarılı bulmamışlardır. Buna karşılık katılımcıların %39’u tam kapanma sürecini “Başarılı” bulurken, “Çok başarılı” yanıtını verenlerin oranı %6 oldu.

Çalışmanın ikinci kısmında yer alan 17 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında sürecek olan kademeli normalleşme adımları ile ilgili sorulara bakıldığında ise katılımcıların %62’si haftasonları devam edecek olan sokağa çıkma kısıtlamasını doğru bulduğunu ifade etmiştir. Öte yandan toplumun en fazla yanlış bulduğu tedbir ise %67 ile kamu kurumlarında esnek çalışmaya devam edilmesi oldu. Son olarak hafta içi her gün saat 21.00-05.00 saatleri arasında süren sokağa çıkma yasağını yanlış bulanların oranı %60 oldu.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir