white smoke coming out from a building
DOĞA/ÇEVRE,  TOPLUM

Türkiye Kentsel Alanlarda Hava Kirliliğine Maruz Kalmada Avrupa’da Birinci Sırada!

AB Yeşil Hafta (31 Mayıs – 4 Haziran) kapsamında Eurostat’ın “Kentsel Alanlarda Hava Ne Kadar Kirli?” makalesine göre, Avrupa’nın kentsel alanlardaki yıllık ortalama ince partikül konsantrasyonu (PM2.5)*, 2019 yılında 12.6 μg/m3’e düştü. Türkiye’de ise bu konsantrasyon 26.9 μg/m3 olarak ölçüldü.

Peki PM2.5 nedir ve neden tehlikelidir?

Kalp ve damar hastalıklarının sebeplerinden biri de hava kirliliğidir. Soluduğumuz hava, su buharı, gaz, toz ve çeşitli kimyasal bileşiklerden oluşur. Aldığımız her nefeste, vücudumuzda bulunan filtre sistemiyle havada bulunan partiküllerin akciğerlerimize ulaşmasını önleriz. Ancak, soluduğumuz havada bulunan, özellikle petrol yakıtları ve egzoz dumanları kaynaklı 2.5 mikrondan ince partiküller bu filtre sistemini aşarak akciğerlerimize ulaşabilir.

Yapılan araştırmalara göre, bu ince partiküllere maruz kalmanın, partiküllerin damarlarda birikerek kalp ve akciğer hastalıklarını, kalp krizini, astım, bronşit gibi kronik hastalıkları tetiklediği veya kötüleştirdiği, hastalıklara bağlı olarak erken ölüme sebep olduğu ortaya konmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 10 μg/m3 olarak önerilen yıllık ortalama ince partikül konsantrasyonu Avrupa’da pek çok ülke tarafından aşılıyor.

Bu ülkelerin başında, kentsel alanlarda yıllık ortalama 26.9 μg/m3 partikül konsantrasyonu ile Türkiye, 19.6 μg/m3 ile Bulgaristan, 19.3 μg/m3 ile Polonya geliyor.

Öte yandan, en düşük yıllık ortalama partikül konsantrasyonu ise 4.8 μg/m3 ile Estonya’da, 5.1 μg/m3 ile Finlandiya’da, 5.8 μg/m3 ile İsveç’te görülüyor.

*PM10: Kaba partiküller, çapları 10 mikro metreden küçük partiküllerdir. PM2.5 ise çapları 2.5 mikrometreden küçük olanlardır. Dolayısıyla, PM2.5 partikülleri PM10 parçacıklarının bir alt kümesidir.

Hazırlayan: Miray Çınar

Kaynaklar:

How polluted is the air in urban areas?

PM2.5 Nedir? Neden Tehlikelidir?

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir