ÇEVİRİ,  GENEL,  TOPLUM

Kovid-19 Aşısından Sonra İçki İçilebilir mi?

Uzun bir yıl ve büyük beklentilerin ardından, Kovid-19 aşısı olmak kutlama için yeterli sebep olabilir, ki bu bazıları için birer kadeh içkiyi bağışıklığın şerefine kaldırmak anlamına da gelebilir. Peki alkol, bağışıklık tepkilerimizin yoluna çıkabilir mi?

Kısaca, ne kadar içtiğinize bağlı.

Bir veya iki kadeh içkinin şu anki koronavirüs aşılarını daha az efektif kıldığına dair bir kanıt yok. Bazı araştırmalara göre ise, az veya düzeyinde alkol tüketiminin uzun solukta iltihabı azaltarak bağışık sistemini geliştirmesi mümkün.

Bunun aksine uzmanlara göre, yoğun alkol kullanımı, özellikle uzun solukta bağışıklık sistemini bastırarak aşıya verilen tepkiyi engelleyebilir. Aşının vücutta koronavirüse karşı koruyucu miktarda antikor üretmesi haftalar alabileceğinden, bağışıklık tepkisine müdahale eden her şey endişe kaynağı olabilir.

Alkolün bağışıklık tepkilerindeki etkileri üzerine çalışan Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampüsü Virüs Araştırma merkezi yöneticisi Ilhem Messaoudi, “Eğer gerçekten ölçülü içiyorsanız, aşı döneminizde içki içmenizde bir sakınca yok.” Açıklamalarıyla birlikte, “Ölçülü içmenin ne anlama geldiğine dikkat edilmeli. Yüksek miktarda alkolün bağışıklık sistemi de dahil tüm biyolojik sistemlere etkileri oldukça sert ve dozu aştığınızda hızlı bir şekilde meydana gelebilir.” uyarılarında bulunuyor.

Ölçülü içmek erkekler için genelde günde bir ila iki içki, kadınlar içinse günde bir içki olarak tanımlanıyor. Yoğun içki ise erkekler için herhangi bir günde dört veya daha fazla içki olarak tanımlanırken, kadınlar için üç veya daha fazla içki olarak belirleniyor. Bu ölçülere dikkat edilirken, bir “standart” içkinin yaklaşık 150ml şarap, 45ml damıtılmış alkol veya 350ml biraya denk geldiğini akılda bulundurmak gerek.

Alkol ve Kovid aşılarıyla ilgili ilk endişeler, Aralık’ta bir Rus sağlık yetkilisinin aşıdan önce iki hafta, aşıdan sonra ise 42 gün boyunca alkolden uzak durulmasıyla ilgili uyarısından sonra başladı. Reuters’in raporuna göre, yetkili alkolün vücutta koronavirüse karşı bağışıklık oluşmasını engellediğini iddia etti. Bu uyarı, Dünya’nın en çok alkol kullanan ülkelerinden Rusya’da büyük tepki çekti.

ABD’de de bazı uzmanlar aşı zamanı alkol tüketimiyle ilgili benzer endişeler duyduklarını belirtti. Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Kovid Bulaşıcı Hastalıklar takım yöneticisi Doçent Doktor Angela Hewlett, “Hastalarımızdan bu konuda birçok soru alıyoruz. Haklı olarak, aşı olan insanlar bağışıklık tepkilerini en yüksek düzeyde tutmak için ellerinden geleni yapmak istiyorlar.” açıklamalarında bulundu. 

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Kovid aşılarının klinik deneylerinde alkolün aşının etkinliği üzerindeki tesirleri üzerinde çalışma yapılmadığını açıklayan Dr. Hewlett, gelecekte bu konu ile ilgili daha fazla bilgi olacağını eklerken şu anki bilgilerin alkolün insanların bağışıklık sistemine etkilerini ve başka aşılar vurulan hayvanlarda bağışıklık tepkilerini engelleyip engellemediğini araştıran çalışmaların dahil olduğu eski kaynaklardan edinildiğini de belirtti.

Çalışmalardan açıkça anlaşılabilecek olan ise, ağır alkol kullanımının bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudun bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı hassaslığını arttırdığı. Alkol, bağışıklık hücrelerinin enfeksiyon bölgesine gitmesini engelleyerek, virüslerin, bakterilerin ve enfekte hücrelerin yok edilmesi gibi görevlerini yapmalarını engelliyor. Bu durum, patojenlerin hücreleri istila etmesini kolaylaştırarak, birçok farklı problemi de beraberinde getiriyor.

Bunun tersine, ölçülü alkol tüketimi bu etkiyi göstermiyor. 391 kişinin beş farklı solunum virüsüne maruz bırakıldığı bir çalışmada, ölçülü içicilerin sigara kullanmadıkları taktirde nezle olma risklerinin daha düşük olduğu gözlemlendi.

Dr. Messaoudi ve meslektaşları tarafından yapılan bir başka çalışmada ise rhesus maymunlarına yedi ay boyunca alkol verilip poksvirüs aşısına karşı vücutlarının tepkileri ölçüldü. İnsanlar gibi, bazı rhesus maymunları da alkolden keyif alarak yoğun miktarda tüketirken, diğerleri daha az ilgi göstererek kendilerini küçük dozlarla limitliyorlar. Araştırmacılar kronik olarak yoğun alkol tüketen maymunların aşıya daha zayıf tepkiler gösterdiğini, Dr. Messaoudi ise “bağışıklık tepkilerinin neredeyse olmadığını” söylüyor.

Ölçülü miktarda alkol tüketen hayvanlar ise, hiç alkol kullanmayanlarla karşılaştırıldığında bile, aşıya en yüksek tepkiyi gösteren grup. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar da benzeri bir desen sergiliyor: Yoğun alkol kullanan fareler, ölçülü alkol kullanan veya hiç alkol kullanmayan farelere göre daha zayıf bağışıklık tepkileri gösteriyor. Bazı diğer araştırmalar ise insanların dozunda alkol tüketimi ile kandaki iltihap belirteçlerini azalttığını gösteriyor.

Alkol alımını limitlemek için bir başka sebebin de yoğun alkol kullanımının, akşamdan kalmalığın yanı sıra, aşıdan kaynaklanabilecek ateş, kırgınlık ve vücut ağrıları gibi yan etkileri de kuvvetlendirebilmesi olduğunu belirten Dr. Hewlett, aşı olduktan sonra içmemeyi tercih ettiğini söylüyor. Ancak insanların, dozunda içtikleri sürece alkol almakta özgür hissedebileceğini de ekleyen Hewlett’in yorumu ise:

“Bir kadeh şampanya bağışıklık tepkilerini engellemeyecektir. Ölçülü bir kutlama içkisinde herhangi bir sakınca yok.” şeklinde.

Makalenin Orjinali: Can You Have Alcohol After the Covid Vaccine? / The New York Times

Çeviri: Levent Sarı

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir