EKONOMİ,  TOPLUM

Türkiye 2018 Yılı Aylık Elektrik Faturası Tutarları!

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı verilerine göre;

Halkın aylık elektrik faturası tutarlarına bakıldığında,fatura tutarı 51 -100 TL olanların %56.2 ile en çok oranı gösterdiği gözlenmiştir. Faturası 101 ile 150 TL arasında olanların oranı %25.8,151 TL ve üzeri olanların oranı %9.1 dir. Aylık elektrik faturası tutarı 50 TL ‘nin altında olanlar ise , %8.9 ile en az oranı göstermiştir.

Fatura tutarları ailedeki kişi sayısına göre incelendiğinde, ayda 151TL ve üzeri fatura ödeyenlerin oranının, ailedeki birey sayısı arttıkça artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, 50 TL ve daha az fatura ödeyen kişilerin oranında azalma görülmüştür.

Aylık elektrik faturası halkın gelir düzeyi dikkate alınarak araştırıldığında , elektrik faturası 50 TL’den az tutarda gelenlerin oranının azaldığı fakat 51 TL ve üzerinde fatura ödeyenlerin oranının tamamen arttığı görülmüştür.

Son olarak gelen elektrik faturası tutarları halkın eğitim düzeyine göre incelendi. Bu incelemeler sonucunda,aylık elektrik faturası tutarı 101 ile 150 TL arasında olanların en çok ilokul mezunu ya da daha az öğrenim düzeyine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Faturası 151 TL ve üzerinde olanların en çok ortaokul öğrenim seviyesinde olduğu, fatura tutarı 51 ile 100 TL arasında olanların en çok lise öğrenim düzeyinde olduğu ve tutarı 50 TL den daha az olanların ise üniversite vey lisanüstü öğrenim düzeyinde olduğu belirtilmiştir.

Hazırlayan: Merve Çakır

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir