BLOG,  EĞİTİM,  GENEL,  TOPLUM

2020 Senesinde Üniversiteye Yerleşen, Lise Son Sınıf Öğrencilerinin Sayısında Düşüş Yaşandı!

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Covid-19 virüsünün tüm dünya geneline yayılıp pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte birçok sektör ve alan bu durumdan etkilendi. Geçtiğimiz yıl haziran ayında yapılan YKS sınavında, pandemi nedeniyle baraj puanı 180’den 170’e düşürülmüştü. Bu sene ise, ÖSYM tarafından hazırlanan YKS baraj puanı tekrar 180’e çekildi. Aynı şekilde geçtiğimiz sene müfredatın tamamından sorumlu olmayan öğrencilerin, bu sene müfredatın tamamından sorumlu olduğu belirtildi.

Chart, bar chart

Description automatically generated

Yukarıdaki grafiklerde 2020 ve 2019 senesinde sınava giren son sınıf öğrencilerinin yerleşme dağılımları gösterilmiştir. 2020 son sınıf fen lisesindeki üniversite adaylarının yerleşememe oranı 2019’a kıyasla %0.92 arttı. Anadolu lisesinde son sınıfı olan adayların yerleşememe oranı %0.03 artarken, lise son sınıf öğrencilerinin yerleşememe oranı ise %1.37 azaldı. Özel lise öğrencilerinde ise bu oran %1.54 azaldı. Meslek liselerinde yerleşememe oranı %3.06 ve imam hatip liselerinde %2.7 düştü. Genel olarak ise 2019’da yukarıdaki grafiklerde verilen lise türlerinde okuyan öğrencilerin %69.94’ü yerleşemezken, 2020 senesinde yerleşemeyenlerin oranının %68.03’e düştüğünü görmekteyiz. 

Bunlara ek olarak YÖK verilerine göre, bu lise türlerin haricindeki liseler de ele alındığında, üniversiteye yerleşen son sınıf öğrencilerinin sayısında 2020 senesinde 2019’a kıyasla bir azalma yaşanmıştır. 

Yukarıdaki grafiklerde ise tercih yapma hakkına sahip olup, tercih yapan ve yapmayan öğrencilerin lise türlerine göre dağılımı görmekteyiz. 1. grafikte de görüldüğü gibi, sınava girip tercih yapma hakkına sahip olan son sınıf lise öğrencilerinin sayısı 2019 senesine kıyasla, 2020’de azalmıştır. Tercih yapma hakkına sahip olan öğrencilerin sayısında bir azalma görülürken, aynı zamanda tercih yapma hakkı olduğu halde tercih yapmayan lise son sınıf öğrencilerinin de sayısının arttığı görülmektedir. 

Meslek lisesinde okuyan son sınıf öğrencilerde ise bu durumun tam tersi olduğu görülmektedir. Tercih yapma hakkına sahip olan öğrencilerin sayısında yine bir azalış olduğu halde, meslek lisesinde okuyan son sınıf öğrencilerde tercih yapanların sayısı artmıştır.

Yukarıdaki grafiklerde 2020 ve 2019 senesinde sınava giren üniversite öğrenci adaylarının TYT net ortalamaları gösterilmektedir. Sınava 2020 senesinde giren son sınıf öğrencilerinin 2019’daki öğrencilere göre Türkçe net ortalaması azalırken, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri ortalaması arttı. Temel Matematik ortalaması ise sabit kalmıştır. Tüm adaylara bakacak olursak, son sınıf adaylarında olduğu gibi, Türkçe net ortalamasının 2019’a kıyasla azaldı görülmekte. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinin net ortalaması artarken, Temel Matematik net ortalamasının düştüğü görülmektedir. 

Son olarak ise, toplam net ortalamalarının 2019 senesine kıyasla 2020’de, her iki aday grubu bazında da artış gösterdiği görülmektedir. 

Kaynak: YÖK, ÖSYM

Hazırlayan: Merve Ekiz & Zehra Deniz Taş

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir