silver and gold round coins
BLOG,  EKONOMİ

Ülkelerin Kripto Para Hasılatları

Geçtiğimiz yıl Bitcoin için önemli bir yıldı. Kurumsal dolar akışı, varlığı tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmesini sağladı. Chainanalysis, belli hesaplama yollarıyla beraber 2020’de ülkelere göre tahmin edilen Bitcoin kazançlarını yayımladı.

Bu raporun başında 4.1 milyar dolar ile Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Bu kazanç raporunda 1.1 milyar dolar ile Çin ikinci sırada yer almaktadır. Çin’in tarihsel olarak en yüksek kripto para işlem hacmine sahip olduğu düşünüldüğünde, bu rekabette geri kalmasında yüksek hacimli işlemlerin ABD odaklı borsalarda gerçekleştiği gerçeği ön plana çıkıyor. Yine Chainanalysis şirketinin yapmış olduğu kripto para adaptasyon araştırmasında Çin 3. sıra ile Amerika’dan önde olsa da Çin hükümetinin kripto para karşıtı yaptığı açıklamalar ve aldığı kararlar Çin’de kripto para merkezli kazancın düşük olmasında etkili olmuş olabilir.

Bu raporda en önemli bulgu, geleneksel ekonomik ölçütlerdeki sıralamalarına kıyasla Bitcoin yatırım/kazanç ağırlıklarının değişkenlik göstermesidir. Buna verilecek en dikkat çekici örnek Vietnam’dır. Yıllık gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) değerlemeleriyle 53. sırada yer alan Vietnam’ın 0.4 milyar dolarlık Bitcoin kazancı ile 13. sırada yer aldığını görebiliyoruz. Bu bilgiler dışında, burada kripto para adaptasyon araştırmasına göre Vietnam’ın 10. sırada yer aldığına değinmeden geçilmemelidir. 

Türkiye,’nin GSYİH değerlemesinde 25. sırada yer almasına rağmen, Bitcoin yatırım kazancında 300 milyon dolar ile 16. sırada yer alıyor. Türk hükümetinin kripto para birimleri aracılığıyla yapılacak ödemelerde getirdiği yasak sonrasında, ülkedeki kripto para yatırımcılarının başarılarını sürdürememeleri olasılık taşımaktadır. Ayrıca Türkiye, kripto para adaptasyon araştırmasında 29. sırada yer alıyor.

Ayrıca, Hindistan’ın bütün ülkelerden farklı olduğu bir nokta var: Hindistan dünyanın beşinci en büyük ekonomisine sahip ülke olmasına rağmen Hindistan Hükümeti’nin kripto paralara karşı tarihsel bir düşmanlığı mevcut. Hindistan, uygulama açısından tüm bankaların kripto para işletmeleriyle herhangi bir anlaşma yapmasını yasaklayan uygulama gerçekleştirdi, Böylelikle Hindistan, vatandaşlarının kripto para birimleriyle ticari bir işlem yapmasını çok zorlaştırdı. Bunun neticesinde, Chainanalysis grafiğinde yer alan bilgiler baz alındığında, Hindistan’ın Bitcoin yatırım getirisinde 200 milyon dolarla sınırlı kalmış olduğu bilgisi edinilebiliyor.

Hazırlayan: Hüseyin Tan & İlteber Konuralp

Referanslar:

https://blog.chainalysis.com/reports/bitcoin-gains-by-country-2020

https://go.chainalysis.com/rs/503-FAP-074/images/Index%20list%20of%20countries.pdf

https://www.investopedia.com/insights/worlds-top-economies/

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir