EKONOMİ,  GENEL,  TOPLUM

Avrupa’da Haftalık Çalışma Saati En Uzun Olan Ülke Türkiye!

2020 yılında Avrupa kıtası genelinde haftalık çalışma süresi 2019’a göre %12 azalma gösterdi. Bu düşüşün ana sebebi olarak COVID-19 salgını sebebiyle değişen iş düzeni ve yaşanan işten çıkarmalar olarak gösteriliyor.

2020 yılında AB üyesi ve aday ülkelerdeki haftalık çalışma saatleri incelendiğinde haftalık 44.5 saat ile Türkiye 1. sırada yer alırken, Türkiye’yi 44.3 ile Karadağ ve 42.3 saat ile Sırbistan izlerken, Avrupa’da haftalık çalışma saati en az olan ülke ise 30.3 saat ile Hollanda oldu. AB ortalaması 37 saat olurken, Türkiye’nin AB ortalamasından 7.5 saat daha fazla çalıştığı görülmektedir.

Haftalık çalışma saat hacminin yıllık değişimi ülkeler bazında incelendiğinde ise en dikkate değer düşüş yaşayan üç ülke sırasıyla Yunanistan(%-19.7), İspanya(%-19.5), Portekiz ve İtalya (İkisi de %-19) olurken, en az düşüşe sahip üç ülke ise sırasıyla Finlandiya(%-4.4), Danimarka ve Lüksemburg (İkisi de %-4.1) ve Hollanda (%-3.2) oldu. Türkiye için bu oran ise %22.

Son olarak Türkiye’nin yıllara göre haftalık çalışma saati incelendiğinde ise zaman içinde düşük sayılabilecek bir hızda azalma yaşanırken 2011-2020 yılları arasında Avrupa’da en yüksek çalışma saatlerinin olduğu ülke olduğu görülmektedir.

Hazırlayan: Ozancan Özdemir

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir