pills on gray background
GENEL,  TOPLUM

Her Beş Kişiden Dördü Delta Varyantı Konusunda Endişeli!

Koronavirüs’ün son aylarda Dünya’nın farklı yerlerinde ortaya çıkan ve geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de yaygınlaşan delta varyantı halka endişe veriyor. IPSOS’un yaptığı bir araştırmaya göre katılımcıların %77’si delta varyantından haberdar. Çalışmaya katılan 800 kişiden 184’ü ise, delta varyantını daha önce duymamış.

Delta varyantını duyan 616 kişiye, bu yeni varyantın salgın üzerindeki etkileri sorulduğunda ise her beş kişiden dördü (%83) delta varyantının salgını uzatacağını düşünüyor. Varyantın salgının süresinde bir etkisi olmayacağını düşünenler ise %8’lik bir kesim.

Delta varyantına karşı iki doz BioNTech aşısının %88, iki doz Sinovac aşısının ise %67 koruma sağladığı gözlemlenmiş olsa da varyantın varlığının katılımcılar arasında Koronavirüs’e yakalanma endişesini arttırdığı gözlemleniyor. Varyant etkisi de düşünüldüğünde Koronavirüs’e yakalanma konusunda pek veya hiç endişeli olmadığını belirten katılımcılar %19’luk bir dilim oluştururken, neredeyse her iki katılımcıdan birisi (%43) çok daha endişeli olduğunu belirtiyor.

IPSOS’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik ise uzmanların uyarılarını yineleyerek halkta bu denli endişe yaratan delta varyantının da aşılama ve salgın başından beri uygulanan maske-mesafe-temizlik gibi önlemlerin sürdürülmesi ile kontrol altında tutulabileceğini hatırlatıyor.

Kaynak: IPSOS
Hazırlayan: Levent Sarı

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir