backlit breathing apparatus danger dangerous
ÇEVİRİ,  DOĞA/ÇEVRE,  GENEL

Orman Yangınları 2003’ten Sonraki Zirvesinde!

The Guardian’da yer alan habere göre 2021 yılının Temmuz ayı orman yangınları bakımından 2003 yılından bu yana geçirdiğimiz en kötü Temmuz’du. Verilen bu bilgiyi detaylandıran makaleyi sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Bilim insanlarına göre geçtiğimiz Temmuz orman yangınlarının en kötü olduğu dönemdi.

Orman yangınları sezonu daha zirveye varmamışken, yanan alanlardan 343 megaton karbon salınımı gözlemlendi.

Alevler Atina, Yunanistan yakınlarında bir otoyola ulaşırken gönüllü itfaiyeciler. Fotograf: Kostas Tsironis/EPA

Kuzey Amerika, Sibirya, Afrika ve güney Avrupa parselleri yanmaya devam ederken, bilim insanlarına göre geçtiğimiz ay orman yangınları açısından en az 2003’den beri Dünya’nın geçirdiği en kötü temmuzdu.

Aşırı sıcak ve uzun süredir devam eden kuraklık etkisiyle ortaya çıkan orman ve çayır yangınlarında 343 megaton karbon salınımı gözlemlendi, bu değer bir önceki tepe noktası olan Temmuz 2014’ten beşte bir daha fazla.

Karbon salınımını tahminleyen AB’nin Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi kıdemli bilim insanı Mark Parrington, “Açık ara farkla göze batıyor, 2003’te kayıt tutmaya başladığımızdan beri bu Temmuz’un küresel toplamı en yüksek seviyede.” Açıklamalarında bulundu.

Daha önce eşi benzeri görülmemiş bu yaz ortası yangını insan-kaynaklı küresel ısınmanın istenmeyen tahrip edici etkilerini vurgulayan yakın tarihli haberlerin sonuncusu oldu.

Karbonun yarısından fazlası anormal derecede kuru ve sıcak hava yaşayan iki bölgeden (Kuzey Amerika ve Sibirya) geldi. Batı Kanada ve ABD’de ise uzun ve yoğun sıcak hava dalgalarını orman yangınları izledi. Sibirya Yakutistan’daki taygaların çoğunluğu alevlere bürünürken, toksik duman bulutları kuzey kutbuna kadar ulaştı.

Küresel tahribat çoğu ülkenin yangın sezonuna beklenmedik düzeyde yüksek bir şiddetle başladığı Doğu ve Orta Akdeniz’e doğru genişliyor.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de çıkan yangınlardaki sıcak yoğunluğu eski günlük ülkesel rekorun dört katına ulaştı. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’ne göre, şu ana kadar 128 bin hektar alan, ortalamanın sekiz katı, yanmış bulunuyor.

Aynı veriseti İtalya’daki kül olan alanın Haziran ortasında neredeyse sıfırdan 80 bin hektara, yani 2008-2020 ortalamasının dört katına, yükseldiğini gösteriyor. Kıbrıs’ta bu artış sekiz kat, Yunanistan’da ise iki kat. Ek olarak; İspanya, Fransa, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya da normalin üzerinde seyrediyor.

Bölge üzerinde en az sekiz kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi hastanelere kaldırıldı, meşhur tatil bölgeleri ve doğal alanlardaki binlerce sakinin ise tahliyesi gerekti. Aktif yangınların bir haritası, bölgenin çoğunu vurgulayarak gösterdi. Yangınlardan en kötü etkilenen ülkelerin arasında özellikle güneyinde şu ana kadarki ikinci en kötü yangın sezonunu yaşayan İtalya da bulunuyor. Ulusal yangın birimi 250 tanesi Sicilya, 100’den fazlası ise Puglia ve Kalabriya olmak üzere 800’den fazla operasyon düzenlediklerini açıkladı. Merkezi hükumet AB sivil koruma mekanizması üzerinden diğer ülkelerin desteğine başvurdu.

Puglia Gravina’da bulunan Difesa Grande ormanı dört günden uzun süre yanarken yangın 200 hektarlık alanı küle çevirdi. Pineta Dannunziana doğal rezervlerindeki yangın Pescara’nın tatil bölgelerindeki evlere, sahil otellerine ve bir manastıra ulaştığında turistler, sakinler ve rahibeler zorunlu olarak tahliye edildi.

Yunan Rodos Adası’nda alevler Psinthos’daki Kelebekler Vadisi’ni tehdit ederek çevredeki üç kamp alanının tahliyesini zorladı. Yerel medyaya göre yetkililer üç adet Beriev-200 hava aracı, altı helikopter ve 100’den fazla itfaiyeci ile yangının kontrolünü sağlamaya çalışıyor.

Sıcak havalar sürdükçe tehlike büyüyor. Neredeyse tüm Güney Avrupa “çok yüksek” ya da “yüksek” yangın risklerinin uyarılarıyla karşı karşıya. Bölgenin büyük bir çoğunluğu aynı zamanda kuraklık riskinin de altında.

AB Felaket Risk Ölçüm Birimi’ne göre Avrupa’daki büyük yangınların miktarı artarken hassas alanlar da genişliyor. Birimden bir bilim insanı Jesús San-Miguel-Ayanz, “Avrupa’da yangından etkilenen alanlar genişliyor, artık Akdeniz ülkeleriyle sınırlı değil.” Açıklamalarında bulundu. Finlandiya’da orman yangınlarında bu yaz görülen artış ise bu gidişatın altını çizer yönde.

Dünyanın çoğu bölgesinde yangın sezonu henüz tepe noktasına ulaşmış değil. Bu durum, özellikle karbon salınımına Avrupa’dan çok daha fazla katılan Güney Amerika ve Afrika için geçerli.

Kaynak: The Guardian
Çeviri: Levent Sarı

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir