woman about to run during golden hour
GENEL,  SPOR,  TOPLUM

Türk Halkı Neden Spor Yapmıyor?

İPSOS’un araştırmasına göre, Türk insanı haftada ortalama yalnızca 5.8 saatini spor yapmaya harcıyor. Günlük düşündüğümüzde bir saatten az olan bu oran, araştırmanın yapıldığı 29 ülke arasındaki en aktif ülke olan Hollanda’nın 12.8 saatlik oranından hayli aşağıda kaldı.

Araştırmaya göre bireyleri spor yapmaktan en fazla alı koyan etken vakit yetmezliği. Fakat para yetmezliği de Türkiye’de %33’lük bir oranla yine üst sırada yer alıyor. Sonrasında ise insanlar hava sıcaklığı, spor alanı eksikliği, birlikte spor yapacak bir insan eksikliği gibi sebeplerle egzersizden kaçındığını belirtiyor.

Genel araştırmaya göre en fazla yapılan spor koşu. Daha sonrasında yakın oranlar ile yüzme ve bisiklete binme geliyor. Fitness ise %20’lik bir oranla dördüncü sırada. En çok izlenen ve desteklenen sporlardan biri olan futbol ise genel ortalamada yalnızca %17’lik bir kesim tarafından yapılıyor.

Araştırmada insanların %72’lik bir oranı daha fazla spor yapmak istediğini belirtirken, %5’lik bir oran ise daha az spor yapmak istediğini belirtiyor.

Haftalık kaç saat spor yapıldığına kadın/erkek ayrımı ile bakarsak erkeklerin kadınlardan haftada 1 saat 18 dakika daha fazla spor yaptığını görüyoruz. Genel tabloda ise Türk halkının haftada ortalama 5.8 saat spor yaptığı görülüyor.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir