EKONOMİ,  GENEL,  TOPLUM

Vatandaşlar Pandeminin Ülke Ekonomilerine Etkileri Konusunda Endişeli!

IPSOS, Ağustos 2021’de Dünya Ekonomik Forum’u için 29 ülkenin katılımcısı olduğu bir araştırma başlattı.

Vatandaşlar, ulusal ekonomilerin yakın zamanda iyileşmesini beklemiyorlar.

Küresel anket, toparlanmaya öncülük etme sorumluluğunun hükümetler ve büyük işletmeler üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. (New York, NY, 5 Ağustos 2021)

Dünya Ekonomik Forumu için yapılan yeni bir Ipsos anketi, ortalama olarak 29 ülkede dört yetişkinden üçünün ülke ekonomisinin pandemi krizden kurtulmasının en az iki yıl daha süreceğine inandığını ortaya koyuyor. Sadece yüzde yedisi ülke ekonomisinin pandemiden çoktan kurtulduğuna ve %19’u bir yıl sonra toparlanacağına inanıyor. İyimserlik en çok, %56’sının ekonomisinin iyileştiğini düşündüğü Çin’de. İyimserliğin en kıt olduğu ülke ise %66’nın toparlanmanın üç yıldan fazla süreceğini söylediği Rusya’da görülüyor.

Yerel ekonominin pandemiden kurtulduğunun göstergesi olarak en yaygın olarak görülen üç gelişme ise şunlar: (https://www.weforum.org/agenda/)

  1. Tanıdık kişilerin işe geri çağrılması veya yeni iş bulmaları
  2. Yeni işletmelerin açılması
  3. Artan turizm

Vatandaşlar, ülkelerinin hükümetinin ve büyük/çok uluslu işletmelerin ekonomilerinin iyileşmesine öncülük etmesini bekleme eğiliminde.

Anket yapılan 29 ülkenin tamamında ortalama olarak, ekonomiyi canlandırmak için birincil sorumluluğu üstleneceğine en çok güvenilen kurum %53 oy ile Hükümetler. Bu yüzdeyi ülkedeki büyük veya çok uluslu işletmeler (%52) takip ediyor. Kurtarmaya öncülük etmesi için en güvenilen ikinci kurum veya gruplar ise bireylerin kendileri (%40) ve küçük işletmeler(%37). Katılımcıların %24’ü bunu yapmak için STK’lara ve derneklere güveniyor. Son olarak katılımcıların dörtte biri, ekonomik bir toparlanmayı yönlendirmek için bu varlıkların hiçbirine güvenmiyor.

Hazırlayan: İpek AYDIN

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir