GENEL,  TOPLUM

Kıyafet İsrafına Dur De!

Ticaret Bakanlığınca açıklanan Türkiye İsraf Araştırması’na göre, bireylerin yüzde 37.3’ünün satın alıp hiç giymediği ayakkabı ve kıyafetleri bulunurken, yüzde 34.6’sı markası için bir giyim eşyasına daha fazla para ödemeyi göze alıyor.

1980’lerden itibaren aşırı tüketim kavramı ülkemizde bir yaşam biçimine dönüşmeye başlamış ve günümüze kadar başta gıda, giyim ve teknoloji alanlarında olmak üzere giderek yaygınlaşmaya devam etmiştir. Tüketimin tanımı, bir ürün ya da hizmetin insan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kullanılmasıdır. Tüketim, ürün ve hizmetlerin doğrudan doğruya insan ihtiyaçlarının karşılanması için insanlar tarafından satın alınmasıdır. İşte tam burada kendimize sormamız gereken soru şudur: Gerçekten sadece ihtiyacımız olan ürünleri mi satın alıyoruz?

Anket çalışması, katılımcıların yarısından fazlasının ihtiyaç duydukça giyim alışverişi yaptığını, %18.5’inin mevsimlik alışveriş yaptığını ve 1/5’inden fazlasının da ayda bir ve daha sık giyim alışverişi yaptığını ortaya koydu. 

Bireylerin giysi satın alma ve kullanmaya ilişkin davranışlarını ve görüşlerini belirlemek amacıyla birbirinden farklı ifadeler yöneltilerek bu ifadelere ne ölçüde katıldıkları sorulmuştur. Bireylerin en fazla katıldıklarını belirttikleri konular “kalite ve fiyat yönünden bütçeye en uygun olanı tercih etme” (%69.43) ve “giysi alışverişine çıkmadan önce neye ihtiyacım olduğuna karar verir, alışveriş planı yaparım” (%65.3) ifadeleri olmuştur. Aşağıdaki grafik genel olarak değerlendirildiğinde; bireylerin giysi satın alma konusundaki olumlu davranış ve görüşlere daha fazla oranda katıldıkları, olumsuz davranış ve görüşlere ise daha yüksek oranda katılmadıkları söylenebilir. Ancak ifadelere kararsız olduğunu belirtenlerin oranı incelendiğinde olumlu davranışlarda bulunmayan, olumsuz davranışları gerçekleştirme eğiliminde olanların oranının da az olmadığını söylemek mümkündür.

Peki giyim israfını nasıl önleriz? Her ay yeni kıyafetler almaya gerçekten gerek var mı? Aslında giyim israfını önlemenin ve elimizdekilerle yetinmenin pek çok yolu var. Biz sizler için birkaçını derledik:

  • Eski kıyafetleri dönüştürmek / yenilemek.
  • İkinci el kıyafetler satın almak.
  • Doğa dostu markalar ile sürdürülebilir modayı tercih etmek.
  • Kullanmadığımız kıyafetleri ihtiyaç sahiplerine vermek.

Hazırlayan: Elif Beyza Akyıldız

Kaynak: Türkiye İsraf Raporu

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir