BLOG,  GENEL

HPV Aşısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

İnsan papilloma virüsü (HPV) ile enfeksiyon, dünya çapında enfeksiyona bağlı kanserin başlıca nedenlerinden biri ve diğer hastalıklarda nedensel faktör olarak kabul edilmektedir. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, HPV ve rahim ağzı, penis, vulva, vajina, anüs ve orofarenks kanserlerinin nedensel etiyolojisine dair güçlü kanıtlar ortaya koymuştur. Rahim ağzı kanseri vakalarının %99’unda HPV bulunmuştur.

Mevcut HPV aşıları rahim ağzı kanserini ve HPV ile ilgili diğer hastalıkları önleyebilir. Ülkeler, rutin HPV aşısını sağlık programlarına dahil etmeye ve başarılı uygulama için gerekli koşulları yaratmaya teşvik edilmektedir. Türkiye’de HPV için ulusal bir aşılama programı bulunmamaktadır. Aşının HPV’nin bir çok çeşidine karşı koruyuculuğu neredeyse 100% olmakla birlikte, ülkemizde bu aşı 2085 TL’dir. Aşağıda Türkiye’nin HPV istatistiklerini görebilirsiniz.

Bir dizi tarama ve tedavi protokolü, halihazırda HPV ile enfekte olmuş kadınlarda rahim ağzı kanserini önlemektedir. Bu programlara yatırım ve aşı, rahim ağzı kanserinden erken ölümleri azaltmak için teşvik edilmektedir. Klinik çalışmalardan elde edilen veriler, 30 yaşın üzerindeki kadınlarda HPV tabanlı taramanın en etkili alternatif olduğunu göstermektedir.

Kaynakça:

https://hpvcentre.net

https://www.hpvvaccine.org.au/the-hpv-vaccine/how-effective-is-the-vaccine.aspx

Hazırlayanlar : Deniz Taş

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir