woman in red t shirt looking at her laptop
EKONOMİ,  GENEL,  TOPLUM

Y ve Z Kuşaklarında Endişe Yüksek!

Deloitte’nin yaptığı çalışmaya göre, 2021 yılında Türkiye’deki Y ve Z kuşağı bireylerinin günümüz ve gelecek hakkındaki kaygıları yüksek. Çalışmanın katılımcılarına sorulduğunda, her zaman veya çoğu zaman kendilerini endişeli ya da stresli hissettiğini söyleyen Y kuşağı katılımcılarının yüzdesi %51. Cinsiyetlere göre bakıldığında ise bu oran kadınlarda %57 ve erkeklerde %45 seviyesinde.

Z kuşağı katılımcılarının sahip olduğu stresin ise, Y kuşağı katılımcılarına göre daha yüksek olduğu görülmekte. Z kuşağı katılımcıları arasında sürekli endişe %65 seviyesinde olurken kadınlarda bu oran %66, erkeklerde ise yine %65 seviyesinde.

Streslerinin nedeni sorulduğunda, Y kuşağı katılımcıları arasında ortak stres kaynaklarında en yukarıda ailelerinin refahı (%57) görülmekte. Bunu, uzun vadeli finansal gelecek (%53) ve günlük mali durum (%46) gibi ekonomik sebepler takip ediyor.

Y kuşağının en büyük üç endişesi ise işsizlik (%41), gelir eşitsizliği (%27) ve iklim/çevre sorunları (%26) geliyor.

Y kuşağına göre daha endişeli olan Z kuşağının ise en büyük kaygı ve stres kaynağı yine ailelerinin refahı (%63). Bunu, uzun vadeli finansal gelecek (%62) ve iş/kariyer konusundaki gelecekleri (%59) takip ediyor.

Z kuşağının en büyük ortak endişesi yine işsizlik (%41) olurken, peşinden cinsel taciz (%32) ve gelir eşitsizliği/servet dağılımı (%23) gibi konular geliyor.

Hazırlayan: Levent Sarı
Kaynak: Deloitte

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir