GENEL,  TOPLUM

Türkiye Avrupa Ülkeleri Arasında En Öfkeli Ülke!

Hepimiz duygular hakkında pek çok şey söyleyebilir ve günlük yaşamda hissettiğimiz çok çeşitli duygulardan söz edebiliriz. Gerçekten de gündelik yaşamda sayısız duygu hissederiz; seviniriz, üzülürüz, stresli hissederiz, kızarız, endişeleniriz… Gallup şirketi her sene düzenli olarak “Global Emotions Report” adını verdiği bir rapor yayınlıyor. 2019 yılında yayınlanan ve 2018 verilerini kapsayan rapora göre (143 ülke dahil), öfke duygusu dünyanın belirli bölgelerinde, özellikle Orta Doğu’da kendini daha sık gösterme eğiliminde olan duygudur.

Gallup, Ermenistan’daki insanların %45’inin bir önceki gün çok öfkeli veya sinirli hissettiğini tespit etti. Bu oran dünyanın herhangi bir yerinde kaydedilen en yüksek orandır. Irak, ankette %44 ile ikinci en yüksek öfke düzeyine sahip ülke olurken, bu sıralamayı %43 ile İran ve Filistin takip etmektedir. 143 ülkedeki katılımcılar arasında bir önceki gün çok öfkeli veya sinirli hissettiğini belirtenlerin oranı %22’dir. Türkiye’den katılımcıların %40’ı sıklıkla öfke duygusu hissettiğini belirtmiş ve Türkiye bu oran ile Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer almıştır.

Çalışmada katılımcılara bir önceki gün stresli hissedip hissetmediğine dair soru sorulduğunda Türkiye’den katılımcıların %52’si bu soruya evet yanıtını vermiştir. 143 ülkedeki katılımcılar arasında bir önceki gün stresli hissettiğini belirtenlerin oranı ise %35’tir. Türkiye’den katılımcıların dünya ortalamasının üzerinde sıklıkla stresli hissettiklerini söylemek mümkündür. Birinci sırada ise %59 oranı ile Ermenistan yer almaktadır.

Hazırlayan: Elif Beyza Akyıldız

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir