kadikoyde_kadin_eylemi_esit_olacagiz_istanbul_sozlesmesi_ni_uygulatacagiz

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Kökleri yaklaşık 100 yıl önce kadın işçilerin hak temelli göstermiş olduğu eylemlere dayanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye dahil çeşitli ülkelerde etkinlikler ve yürüyüşlerle kutlanıyor. Kadınların hak temelli mücadelesinin uzun bir geçmişi olsa da ne yazık ki bugün birçok toplumda hala cinsiyet eşitsizliğine dayanan eylemler ve düzenler devam ediyor. Bu noktada Türkiye’deki kadınların çeşitli açılardan durumlarını yansıtmak amacıyla, kadınlara dair verilerin bir derlemesini hazırladık.

 

TÜİK’in her yıl yapmış olduğu yaşam memnuniyeti araştırması sonucu 2020 yılında gece kendini güvensiz hisseden kadınların oranı bir önceki yıla göre yaklaşık %8 artarak son 7 yılın en yüksek değerine ulaştı.

Yine aynı araştırmaya göre 2020 yılında kadınların %37.7’si geleceğe dair umutsuz hissederken, bu değer son 2003’ten bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Türkiye’de cinsiyetler arası iş hayatında yer alma oranlarını incelediğimizde ise kadınlarla erkekler arasında yıllardır süre gelen bir eşitsizlik gözlemleniyor. 2020 yılında +15 yaş nüfus baz alındığında, Türkiye’de kadınların sadece %26.3’ü iş hayatında yer alabiliyorken erkeklerde bu oran %59.8 oldu.

Öte yandan OECD ülkeleri arasında ise cinsiyetler arası ücret farklılığı sıralamasında Türkiye %10’luk farkla 22. sırada yer aldı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformunun paylaştığı verilere göre ise 2022 yılının ilk iki ayında toplam 49 kadın öldürülürken, 49 kadın da şüpheli bir şekilde ölü bulundu.  #istanbulsözleşmesiyaşatır.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *