unhappy

Türkiye Giderek Mutsuzlaşıyor!

2012 yılından bu yana her yıl düzenli olarak yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu, dünyada 150’den fazla ülkede yapılan anketler aracılığı ile insanların kendi hayatlarını nasıl değerlendirdiğini ölçmektedir.  Raporun kurucu editörlerinden biri olan John Helliwell bir haber kanalına, “Hayır kurumlarına bağış yapmak, bir yabancıya yardım etmek ve gönüllü olmak özellikle 2021’de pandemi öncesine veya 2020’ye göre dünyanın tüm bölgelerinde çok büyük miktarda arttı” demiştir. Sizler için dünyadaki ülkelerin mutluluk sıralamasını derledik…

Ülkelerin mutluluk sıralamasının verilerini paylaşan bu rapor, ülkelerin mutluluk skorlarını kişi başına düşen milli gelir, sosyal destek, ortalama sağlıklı yaşam süresi, bireylerin kendi hayatlarıyla ilgili karar alabilme özgürlüğü, cömertlik ve ülkelerdeki yolsuzluk düzeyi ölçütlerine göre belirlemektedir. Skor değerleri 0 ila 10 arasında değişmektedir.

Finlandiya, bu yıl 7.821 puan alarak diğer ülkelerin önemli ölçüde önüne geçmiş ve zirvedeki yerini beşinci yılında da korumuştur. Danimarka sıralamada ikinciliğini sürdürürken İzlanda geçen seneye göre bu sene bir sıra yükselerek üçüncülüğe yerleşmiştir. Geçen yıla göre sıralamada en fazla düşüşe sahip on ülke; Lübnan, Venezuela, Afganistan, Lesoto, Zimbabve, Ürdün, Zambiya, Hindistan, Meksika ve Botsvana olmuştur. 149 ülke arasında en mutsuz ülke ise 2.404 skor değeri ile Afganistan olmuştur.

Bir önceki raporda 104. sırada yer alan Türkiye, bu sene sekiz basamak gerileyerek 112. sıraya yerleşmiştir. Türkiye’nin mutluluk endeks skoru ve sıralaması aşağıdaki tabloda yıl bazında detaylı olarak gösterilmiştir. Yıllar geçtikçe Türkiye’nin mutluluk endeksinde düşüş olduğu ve küresel sıralamasındaki yerinin bir hayli düşüşe geçtiği görülmektedir.

KAYNAK:

https://worldhappiness.report/ed/2022/

 

https://edition.cnn.com/travel/article/worlds-happiest-countries-2022-wellness/index.html

 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *