2150221_720x360

Türkiye’nin Ortalama Saatlik Çalışma Ücreti 6,6 Euro!

Eurostat, Avrupa ülkelerinde 2020 yılında çalışanların/işçilerin haftalık çalışma saatleri verilerini yayınladı. Saatlerin ortalama olarak belirtildiği bu listeye göre Avrupa’nın en az ve en çok saat çalışan ülkeleri hangileri sizler için derledik.

2020 yılında Avrupa Birliğinde yer alan 27 ülkenin haftalık çalışma saatleri incelendiğinde 27 ülkenin ortalamasının 36,2 saat olduğu görülmektedir. Türkiye’de haftada ortalama 45,6 saat çalışılırken, Danimarka’da bu rakam ortalama 32,7’ye ve Hollanda’da 29,5’e saate düşmektedir. Hollanda Avrupa ülkeleri arasında haftalık çalışma saati en az olan ülke olmuştur. Fransa ve İspanya’da ortalamadan 0,2 saat daha fazla çalışıldığı, Türkiye’de ise ortalamadan 9,4 saat daha fazla çalışıldığı görülmektedir.

Eurostat’ın yayınladığı verilere baktığımızda ülkelerin çalışma saatlerinin yasal sınırını yansıtmadığı görülmektedir. Örneğin Türkiye de İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresinin yasal sınırı 45 saattir. 

Son olarak Avrupa ülkelerinde ortalama saatlik çalışma maliyetleri incelendiğinde ise Avrupa Birliğinde yer alan 27 ülkenin ortalama saatlik çalışma ücretinin 28,5 Euro olduğu görülmektedir. Bu rakam İsviçre’de 55,6 iken Türkiye’de ise 6,6 Eurodur.

İsviçre’de çalışan kişilerin haftada ortalama çalıştığı süre 34,4 saat ve ortalama saatlik çalışma ücreti 55,6 Euro iken Türkiye’de çalışanların haftada 45,6 saat çalışıp 6,6 Euro kazandığı görülmektedir. Türkiye Avrupa Birliğinde yer alan ülkelerin ortalamasından 21,9 Euro daha az kazanmaktadır.

Hazırlayan: Elif Beyza Akyıldız

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *